Tudnivalók a felszámolás, a felszámolási eljárás kapcsán
A felszámolás, felszámolási eljárás kifejezés az üzleti eszközök értékesítésére és a vagyonelemek felosztására utal adott cég hitelezői/részvényesei között. Ilyen esemény általában akkor következik be, amikor egy vállalkozás fizetésképtelenné válik, vagyis nem tudja időben fizetni tartozásait és egyéb kötelezettségeit. Így a felszámolás, felszámolási eljárás eredményeként előálló javakat a részvényesek és a hitelezők követeléseinek kielégítésére fordítják. Az eljárást néha végelszámolásnak is nevezik.
Az eljárás lépései
A tipikus végelszámolás jellemzően a következő lépésekből áll:
- A tulajdonosok vagy a menedzsment különböző okok miatt felszámolják a vállalkozást, például veszteségesség miatt. Egyes esetekben, pl. kényszer-végelszámolás során a bíróság kezdeményezheti az eljárást.
- Sok eseteben hivatalos felszámolót delegál a bíróság, aki a teljes körűén irányítja a folyamatot
- A cég felett az irányítási/döntési köröket, jogokat a felszámoló veszi át.
- A felszámolandó vagyont a felszámoló szakember az eljárás megkezdése előtt felméri. Ebben a szakaszban a felszámoló ellenőrzi a társaság kötelezettségeire és tartozásaira vonatkozó információkat
- Az eljárás befejeztével a felszámoló az eszközöket a jogosultak között a tartozási sorrend alapján osztja fel.
- Az eljárás végeredményeként az érintett társaság megszűnik; ezért kikerül a cégnyilvántartásból.
Milyen eszközök kerülhetnek eljárás alá?
Az eljárás során legtöbb vállalkozás felszámolja a készletét, azonban sok más üzleti vagyon is felszámolható. Melyek ezek?
- Járművek
- Ingatlanok
- Nyersanyagok
- Felszerelések
- Pénzügyi befektetések
- Berendezési tárgyak
- Bútorok
- Gépek
- Dekorációk; például festmények, szobrok, falvédők, szőnyegek.
- Irodai felszerelések
Példák az eljárásra
A Marka egy Egyesült Arab Emírségekben működő kiskereskedelmi márka volt, amely csődbe ment, ezért minden eszközét felszámolás alá vonták. A cég igazgatóit és vezetőit megfosztották minden irányítási joguktól.
A bíróság felszólította az igazgatóságot, hogy a végzéstől számított öt napon belül adja át az összes vagyontárgyat, pénzeszközt és iratot. Ezenkívül 448 millió dirham megfizetésére is kötelezték őket. Ezen túlmenően az igazgatók pénzbírságot is kaptak, mert manipulálták a pénzügyi adatokat.
2021 októberében a Design Studio Group nevű szingapúri lakberendező cég úgy döntött, hogy felszámolja az üzletet. A döntés önkéntes volt, elsősorban azért, mert nem tudta a cég törleszteni az adósságait. Az anyavállalat felszámolásával összhangban a leányvállalatok is megkezdték a folyamatot.
Az eljárás előnyei
- Egyszer és mindenkorra megszabadítja a vállalkozást a kínlódástól, a vállalkozás hitelezőit pedig a pénzükhöz juttatja. A cégtulajdonosok mentesülnek a hitelezők nyomása alól.
- Előfordulhat, hogy a felszámolt cégek alkalmazottai a ki nem fizetett járandóságaik után kártérítést igényelhetnek és kaphatnak.
Az eljárás hátrányai
- Az eljárást követően a cég eltiltás alá kerül attól, hogy azonos néven működjön és kereskedjen.
- A felszámolt cégek dolgozói valószínűleg elvesztik állásukat.
- A beszállítókkal szemben fennálló, a tulajdonosok fizetési képességét meghaladó üzleti kötelezettségek leírásra kerülnek, ami a beszállítóknak veszteséget okoz.
Hátrányból előnybe
A folyamat egyik legnagyobb kihívást jelentő része az, hogy gyakran nincs sok idő az eszközök eladására. Ez végül áron aluli eladásokat eredményez. Ez pedig azt jelenti, hogy az eszközökért cserébe kapott pénz jóval az eszközök piaci értéke alatt lesz.
Léteznek cégek, amelyek különösen jók a felszámolási értékesítésben. Ezek a cégek általában a tényleges piaci árnál jóval alacsonyabb áron vásárolják meg a maradék készletet. Ezután viszonteladják őket a kiskereskedelmi árnál alacsonyabb áron. De még így is hatalmas profitot termelnek, mivel a vételár lényegesen alacsonyabb, mint a kiskereskedelmi ár.