Startup kisokos: startup cég alapítása, a startup szabályozása és támogatásaTech

Startup kisokos: startup cég alapítása, a startup szabályozása és támogatása

Sturtup lényegében szinte bárki és mindenki által létrehozható. Egy startup cég alapítása, ha ismeri az ember a jogszabályokat, gyerekjáték. A startup szabályozás ugyanis elég nagy szabadságfokot ad azok számára, akik szeretnék pénzre váltani az ötleteiket. Mindazonáltal, ha az ember sikert szeretne elérni, a startup cég alapítása szükséges, de nem elégséges feltétele a sikernek. És a startup szabályozása kapcsán sem elegendő ismerni a törvényeket.
Ennél jóval többre van szükség – az ötlet mellett főleg támogató környezetre. Ezt a tényt a világ boldogabb felén jól tudják, ezért a startup támogatás számtalan jó gyakorlatát dolgozták ki. Az alábbiakban megnézzünk a Mannheimi Egyetem által biztosított támogató szolgáltatások közül párat – lássunk is neki!

A Start-up Sparring program


A program a start-up érdekeltségekkel bíró hallgatókat és egyetemi alumnusokat célozza, mégpedig azokat, akik konkrét problémával küzdenek. A program nyújtotta segítség aktív és sikeres vállalkozók által nyújtott iránymutatásban áll; vagyis egyfajta szakmai/gyakorlati mentorálásban. Így csak az egyetem hallgatói vehetik igénybe szolgáltatásokat, függetlenül egyébként képzési területüktől.
A mentor vállalkozók – többnyire start upperek – a segítséget kérők konkrét szakmai problémájának megoldásában segítenek. Egyrészt „kompetencia körükben” szakmai tudásukkal, másrészt azáltal, hogy hozzáférést adnak kapcsolati hálójukhoz.
A kapcsolat jellege nem előre meghatározott, bármilyen formája lehetséges, a résztvevők igényei függvényében. Az azonban ajánlásként megfogalmazódik, hogy az adott probléma megoldása után is maradjanak kapcsolatban. A program lényege a szakértői segítségnyújtás biztosítása mellett az egyetemi hallgatók / alumnusok és a start up szféra kapcsolatának erősítése.

A start-up szférát és a hallgatókat összekapcsoló képzések

 
Az egyetem számos olyan kurzust szervez, melyek az üzleti ötlettel, star-upper ambíciókkal bíró hallgatókat célozzák, az ők sikeres vállalkozóvá válást igyekeznek elősegíteni. A képzések angol nyelvűek, teljesítésüket az egyetem kreditekkel honorálja. Nézzük, melyek ezek között a legjobbak!

„Kreativitás és Vállalkozás a Gyakorlatban”

 
A kurzus az alapoktól indít. A résztvevők csapatot alakítanak, ötletelnek, prototípust építenek/demót írnak, piackutatást végeznek, üzleti modellt készítenek. És végül pitch keretében prezentálnak, ahol befektetőket győzhetnek meg. A képzés célja, hogy a szemeszter végére a hallgatócsoportok befektetésre alkalmas „early stage” startup fázisba léphessenek.

„Sémákon túl – start-up fejlesztés”

 
A hallgatók üzleti ötletük továbbgondolásához kapnak támogatást. A kurzus elején workshop keretében az üzleti tervezéshez kapnak eszközöket és sajátítják el a befektetők meggyőzésének módszereit. Ezt követően a Design Lab szolgáltatásait igénybe véve tökéletesítik üzleti tervüket, és készülnek annak bemutatására. Mindeközben az Egyetem munkatársai mentorálják is őket. A kurzus végén amellett, hogy (majdnem) kész üzleti tervvel rendelkeznek, bemutatót is tartanak a Lounge keretében. Minősítésüknek ez a két tétel és egy vizsga adja az alapját.

„Inside the Venture” projekt

 
A „projekt” tulajdonképpen egy kurzust és egy szakdolgozatírással kapcsolatos lehetőséget jelent. A Vállalkozói Szellem nevű angol és a részvételt kreditekkel honoráló kurzus során a hallgatók előtt két út áll. Azok, akik nem rendelkeznek start-uppal, viszont vannak aspirációik, valamelyik „való világbeli” cégtől kapnak „megbízást”, vagyis feladatot egy konkrét probléma megoldására. Azok a hallgatók, akik viszont rendelkeznek start-uppal, a kurzusra jelentkező (nem start upper) hallgatók körében csapatot toborozhatnak. Akiknek feladatokat adhatnak – jellemzően egy jól körülhatárolható probléma megoldását.
A projekt keretében a másik lehetőség az un. tézisprojekt. Az alap- és mesterszakos hallgatóknak lehetőségük van arra, hogy szakdolgozatukat start up kapcsolódással írják. Vagyis vagy egy start-up kvázi munkatársaként írnak egy, az adott cég fejlődését elősegítő anyagot (üzleti tervet, piacelemzést, árazási stratégiát). Vagy elvégzik ugyanezt saját cégük vonatkozásában.