Hitelező kielégítése
Tudnivalók a kielégítési sorrend kapcsán
A hitelezők kielégítési sorrendje (más szóval a hitelező kielégítése; vagy az ún. kielégítési sorrend) lényeges kérdés egy cég felszámolása során. Hitelezőkkel ugyanis szinte minden vállalkozás rendelkezik, és ha nem sikerül törlesztenie, kész a baj. Mármint, ha a tartozásait nem fizeti vissza, ezért a céget fel kell számolni. A felszámolás során pénzzé tett vagyontárgyakból pedig sort kell keríteni, bár utólagos módon, az adósság visszafizetésére. Igen ám, de ebben az esetben milyen sorrendben jutnak a pénzükhöz a hitelezők? Ezt a kérdést szabályozza a hitelezők kielégítési sorrendje vagy egyszerűen kielégítési sorrend. Nézzük, mit kell tudni róla!
Általános szempontok
A hitelezők kielégítési sorrendje kapcsán azt kell látni, hogy legelöl állnak a felszámolás költségei, majd sorban következnek a hitelezők. A hitelezők három csoportba soroltatnak: a biztosított hitelezők, kedvezményes hitelezők és biztosíték nélküli hitelezők csoportjaiba. Egy-egy csoportot teljes egészében ki kell fizetni, mielőtt a felszámoló a következő csoport kielégítésére térne. Nézzük, mit kell ezekről a kategóriákról tudni!
Biztosított hitelezők
A biztosított hitelezők általában bankok és egyéb eszközalapú hitelezők, amelyek fix díjat számítanak fel egy-egy eszközre. Mivel ezek jogosultak biztosítékuk érvényesítésére, ennek megfelelően – a végrehajtási költségeken túl – a biztosíték erejéig minden egyéb tartozással szemben elsőbbséget élveznek. Az elsőbbségi besorolás érdekében az értékpapír-tulajdonosnak 40 napon belül be kell jelentenie igényét.
Zálogjoggal rendelkezők
A következők a sorban azok a hitelezők, akik a vállalati vagyon felett zálogjoggal bírnak. A zálog általában egy-egy eszközosztályra vonatkozik, így kiterjedhet készletre, termékre és nyersanyagokra.
Kedvezményes hitelezők
A kedvezményes hitelezők közé tartoznak például a munkavállalók. Fontos tudni azonban, hogy egyes felszámolás alatt álló cégek munkavállalói kifizetései nem minősülnek kedvezményesnek. Ideértve például a végkielégítéseket – az ezekre a kifizetésekre vonatkozó követeléseket fedezetlennek tekintjük.
Biztosíték nélküli hitelezők
A fedezetlen hitelezők közé tartoznak a fizetésképtelen társaság beszállítói, vevői, vállalkozói és ügyfelei, akiknek követelést kell benyújtaniuk tartozásuk visszafizetésére. A hitelezők ezen csoportja általában ritkán lát pénzt a felszámolási folyamatból, mivel ezek a fizetési hierarchia végére esnek. Előfordulhat az is, hogy a családtagoknak, barátoknak és a céggel személyes kapcsolatban álló személyeknek is követelésük van a vállalkozással szemben. Fontos, hogy ezt a csoportot csak akkor elégítik ki, ha a többi fedezetlen hitelezőt teljes mértékben kifizették. A társaság részvényesei a felszámolás alatt álló prioritási lista végén helyezkednek el.
A hitelező kielégítése sorrendben és konkrétan
Adott társaság a tartozását a felszámolás alatt álló vagyonból az alábbi sorrendben elégíti ki.
Felszámolási költségek
Zálogjoggal biztosított követelések
Kiskorúak tartásdíja és életjáradéka, kártérítési juttatásai és jövedelempótlékai, amelyeket az adós köteles fizetni.
A kötvény követelések kivételével magánszemélyek nem keletkezett gazdasági tevékenységből fakadó követelései.
Társadalombiztosítási alapokkal szembeni tartozások, adók és adóként behajtható, visszafizetendő köztartozások.
Állami támogatások, visszatérítendő állami támogatások, valamint európai uniós és egyéb pénzügyi támogatások.
Nemzetközi szerződés alapján nemzetközi források.
Közüzemi díjak.
Társasház fenntartási díjak.
A bekövetkezés idejétől és okától függetlenül a késedelmi kamatok és késedelmi pótlékok, valamint pótdíjak, kötbér és hasonló tartozások.
Követelések a bérek és hasonló juttatások kivételével, amelyek nem haladják meg a hat havi átlagkeresetet;
Amelyek nem érik el a mindenkori minimálbér kétszeresét, vagy olyan munkavállalók esetében;
Akiknek a béreket csak a teljesítés alapján fizetik ki, amely kevesebb, mint a garantált bérminimum duplája.
Illetmények, adós többségi befolyással rendelkező bármely tagja (részvényese);
Illetmények az adós bármely vezető tisztségviselője;
Illetmények az adós bármely vezető beosztású alkalmazottja irányába.
Annak tehát, aki csődbe viszi a cégét, vagy felszámolás alatt álló vállalkozással kapcsolatban van követelése, a fenti sorrend szerinti kielégítéssel számolhat.