A fizetésképtelenség, a fizetésképtelen vállalkozások megjelenésének 5 leggyakoribb oka

A fizetésképtelenség helyzetének, a fizetésképtelen vállalkozások felbukkanásának számos oka lehet, de mindig vannak közös elemek a csődben. A tőkekezelés, a cashflow és az üzleti döntések mind befolyásoló tényezők lehetnek. Természetesen bizonyos esetekben olyan mulasztások eredményeként áll elő a fizetésképtelenség, amelyekben a csődbe jutott cégnek kevés befolyása volt. Ezek között említhető például az üzleti partnerek működését jellemző kudarc. Fontos azonban felismerni, hogy a fizetésképtelen vállalkozásokkal együtt járó csődeljárás sokszor megelőzhető.  Nézzük meg, hogyan.
 

Fizetésképtelenség, mint a megfelelő hosszú távú cash flow-tervezés hiánya

 
A túlzott kiadások végzetesek lehetnek. A pénzforgalmi válság elkerülésének legjobb módja, a felkészülés minden olyan pénzügyi problémára, amely hatással lehet vállalkozására. Legyen elegendő készpénz a cég számláján a kiadások és kötelezettségek fedezésére, még akkor is, ha ez lassítja a növekedési ütemet.
 

Fontos ügyfél elvesztése vagy kudarca

 
Az üzleti kudarcok egyik leggyakoribb oka az, hogy egy másik csődbe jutott vállalkozás magával rántja a hitelezőit, beszállítóit. Vállalkozása túlságosan egyetlen ügyféltől vagy partnertől, beszállítótól függ? Aki a nyereségének nagy százalékát egyetlen ügyféltől szerzi meg, komoly kudarc kockázatával kell szembenéznie. Ha ugyanis az ügyfél úgy dönt, hogy a versenytárshoz pártol át, kész is a baj. Ebben az esetben az otthagyott cég már nem jut bevételhez, a termékeiért vagy szolgáltatásaiért való érdeklődés hányában.
 

Túlzott hitelfelvétel az üzleti növekedés ösztönzésére

 
A jövőbeli bevételek kontójára történő hitelfelvétel az üzleti csődhelyzet tipikus oka. A túlzott hitelfelvétel kockázatos helyzetbe hozza a vállalkozást, ugyanis egyetlen rossz időszak kudarchoz vezethet. Úgy lehet védekezni ez ellen, hogy készpénz is van a vállalkozásban, hogy a bevétel átmeneti visszaesését lehetőség legyen kompenzálni. Fontos még, hogy minimálisra csökkenteni a vállalkozás által felvállalt szükségtelen adósságok összegét, különösen a cégalapítást követő szakaszban.
 

Kockázatos, megbízhatatlan üzleti stratégia

 
Sok vállalkozás komolyan alábecsüli a mezőnyt, ahol versenyeznie kell, ami üzleti kudarchoz vezet. Aki figyelmen kívül hagyja a versenytársakat, különösen akkor, ha gyorsan növekszenek, az a vállalkozása piaci részesedésének elvesztésével számolhat. Ez pedig csökkenő profithoz és a vállalkozás hatékony működtetéséhez szükséges készpénzhiányhoz vezethet. A legjobb módja annak, hogy elkerüljük a piaci részesedés elvesztését egy versenytárssal szemben, ha előre felkészülünk. No és akkor természetesen, ha gondoskodunk arról, hogy a cégünk vállalkozása jobb minőséget (vagy jobb értéket) kínáljon a versenytársak portékájánál.
 

Kulcsfontosságú alkalmazott elvesztése

 
Az egyetlen személytől való nagyfokú függőség sikertelenséget okozhat a vállalat napi működésében fellépő vákuum miatt. Ahogyan egy fontos ügyfél elvesztése a vállalkozás kudarcához vezethet, úgy ez egy fontos alkalmazott elvesztése esetében is igaz. Ha a vállalkozás egy vagy két kulcsfontosságú alkalmazottól függ, akkor a cég sebezhető, hiszen egy lábon áll.  Érdemes tehát gondoskodni arról, hogy a személyzet többi tagja ki legyen képezve a hirtelen távozás esetére.
 

Összegezve

 
Függetlenül attól, hogy egy vállalkozás hónapról hónapra növekszik, vagy folyamatosan stabil nyereséget termel, a csőd bekövetkeztének valószínűségét nem szabad alul becsülni. A rossz szokások, a kockázatos műveletek, a pénzkezelés rossz gyakorlatai gyakran hirtelen fizetőképtelenséget eredményeznek. Vagyis a sikeresnek tűnő vállalkozás nagyon rövid idő alatt csőd közelbe juthat. A vállalkozások sokféle ok miatt kerülhetnek nehéz helyzetbe. Egyes vállalkozások válságát az ügyfelek nemfizetése okozza, míg mások egyszerűen csődöt mondanak a piaci feltételek változása miatt. Sokszor a más vállalkozások által támasztott megnövekedett verseny miatt üt be a baj.
 

Mi akkor a teendő?

 
Még akkor is, ha egy vállalkozás jól megy, fontos megérteni, hogy a csőd közel lehet, és érdemes résen lenni. A régi mondás szerint akkor járunk el helyesen, ha készülünk a legrosszabbra, és bízunk a legjobban. Ha a fenti problémák bármelyike ​​ismerősnek tűnik az Ön számára, fontos, hogy azonnal cselekedjen, nehogy bekövetkezzen a baj.